NTS Energy Sp. z o.o. Centrum instalacji pomp ciepła, wentylacji...

51-180 Psary, Główna 1a

535 535... 279więcej

Twoja lokalizacja

zmień lokalizację

   

  • Street View
  • Mapa

Aktualności

Dolne źródło do pompy ciepła.

Pompy ciepła są urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Mogą to być powietrze, grunt, woda gruntowa lub powierzchniowa. Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi, która zostaje wykorzystana na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Podpowiadamy jak dokonać odwiertów oraz jakie korzyści daje taki system.
Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi i wykorzystuje ją na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła z dolnym źródłem w postaci głębokich odwiertów są całkowicie niezależne od warunków pogodowych, dzięki czemu działają bezproblemowo cały rok. Oprócz tego generują niskie koszty związane z eksploatacją.
Przeprowadzenie odwiertów
Złoża geotermalne zapewniają uzyskanie najkorzystniejszych parametrów energetycznych, jednak aby do nich dotrzeć, trzeba wykonać odwierty sięgające nawet 150 m. – Dlatego w przypadku ograniczonego miejsca, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest kolektor pionowy – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. – W odwiertach głębokości ok. 60-90 m umieszcza się sondy pionowe, czyli rury polietylenowe zakończone sondą , w których krąży glikol. Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30-70 W energii cieplnej – dodaje. I tak np. dla domu o powierzchni 200 m kw. potrzebną moc cieplną dolnego źródła otrzymamy przy łącznej długości odwiertów ok. 160 m( w zależności od gruntu), czyli mogą to być 2 odwierty o głębokości 80 m każdy. Odległość między odwiertami nie powinna być mniejsza niż 5 m. Kolektor pionowy posiada również zalety: zajmuje niewielką powierzchnię działki, a glikol ma stabilną temperaturę w ciągu całego roku (3-7°C), co zapewnia stabilny dostęp do energii.
Ilość i długość sond głębinowych zależy od warunków geologicznych, dlatego często podczas prac wiertniczych wprowadza się korekty do wstępnego projektu. Na podstawie zdobywanych w trakcie wiercenia informacji o rzeczywistych warunkach geologicznych można zweryfikować długość sond. Należy pamiętać, że do przeprowadzenia odwiertów potrzebne jest zgłoszenie z projektem geologicznym.
Prace wiertnicze najlepiej wykonać jeszcze przed wylaniem fundamentów domu, wykorzystuje się przy nich bowiem urządzenia o znacznej wadze i gabarytach. Przeprowadzane są całorocznie jeśli temperatura nie jest poniżej -5C. Do prac zatrudnić należy wykwalifikowaną, profesjonalną firmę, która posiada odpowiednią wiedzę i specjalne maszyny wiertnicze, ponieważ wszelkie błędy wpłyną niekorzystnie na efektywność instalacji grzewczej, a ich ewentualne usunięcie będzie niemożliwe.
Ekologia i ekonomia
Stosowanie pompy ciepła jest uzasadnione nie tylko ekonomicznie, ale i ekologicznie. Ogranicza ono bowiem zużycie zasobów paliw kopalnych wykorzystując naturalną energię przyrody i nie degradując przy tym środowiska. Dodatkowo pompy ciepła zaprojektowane zostały do współpracy z takimi urządzeniami jak np. rekuperator, który pozwala na odzysk ciepła z powietrza wychodzącego z domu. Spadają dzięki temu koszty ogrzewania, które i tak są niskie: koszt ogrzania 150 metrowego domu pompą ciepła to średnio ok. 2800zł rocznie, w systemie z rekuperatorem spada do ok. 1600zł.
Dodatkowo zastosowanie pomp ciepłą staje się coraz powszechniejsze ze względu na wchodzącą w życie dyrektywę Unii Europejskiej, która nakazuje krajom członkowskim po 31 grudnia 2020 r. budowę domów pasywnych i energooszczędnych. Jeśli więc budujemy właśnie dom, warto zaopatrzyć się w takie rozwiązanie już teraz, aby nie trzeba było dokonywać zmian po wspomnianym okresie.

Wróć do listy aktualności

5

 

Kontakt

51-180 Psary,
Główna 1a

535 535... 279więcej

Wyślij wiadomość

Proszę podać treść wiadomości

Błędnie wypełniony adres

Nieprawidłowy telefon

Administratorem danych osobowych są NNV sp. z o.o. i Ogłoszeniodawca. Cele przetwarzania i Twoje prawa.

  kod bezpieczeństwa

Twoja wiadomość została wysłana.

Wystąpił bład podczas wysyłania wiadomości. Spróbuj ponownie później.

Ok

www: www.powierzchnia.nts-energy.pl


Godziny otwarcia: już zamknięte

  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Czw
  • Pt
  • So
  • Nd